Wierzba urośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wierzba wypuści nawet z patyczka wiktów.

Mając na uwadze taką okoliczność, zdołamy z niej sporządzić ekstrawaganckie postaci ogrodzeń. Z tego powodu nasze ogrodzenie pozyska rzadki charakter a także będzie się polecać spośród płotów w otoczeniu.

Wzrastające na polach oraz bagiennych torfowiskach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w lokalnych botanikach. Upodobaliśmy je za specyfikę oraz charakterystyczne kociaczki. Nie są uciążliwe, wymagają tylko dużo wilgoci oraz nieco słońca. Nasycą się niejako każdą ziemią.


Malutko krzewów podoła również równie szybko ożywiać stracone pędy oraz odrośle. Wierzby niezwykle bezproblemowo rekonstruują również osobisty system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony względnie nawet złapany odrost zanurzony w przemokłej ziemi po niedługim czasie ukorzeni się i poda zaczątek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na myśl, aby z wierzb wykonywać zaplątane przęsła ogrodzeniowe czy płoty zatopione liśćmi. Na pewno warto mieć tak innowacyjne ogrodzenie. Najlepiej do stworzenia takiego parkanu zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco izomorficznych własności:

aktywują proste, długie i niezwykle sprężyste pędy – dzięki temu można swobodnie formować kształt ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w krótkim czasie zdołamy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do założenia takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już propozycję na kształt płotu, musimy postarać się o adekwatne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, odszukanie ich w przesłankach oczywistych jest pracochłonne, dlatego że dziko wzrastające krzewy okazjonalnie wypuszczają nader długie a zarazem prostolinijne pędy. Najporządniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy pierw punkt w skwerze, troszkę przez nas odwiedzane a także w żadnym razie .Wiosenką, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Przed posadzeniem wypada je zanurzyć na 24 h w głębi, aby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie aby górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, w takim razie powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa folgujemy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosną nowego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu pędów, jakie wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s